biwakW dn. 29-31 maja siedemdziesiąt zuchów, harcerzy i instruktorów z 7 Szczepu Drużyn Dębickich „Invicti” im. gen. Mariusza Zaruskiego biwakowało w Stasiówce z okazji ósmych urodzin szczepu.

Harcerze z 7 Szczepu co roku, wiosną, spotykają się na urodzinowym biwaku. Tym razem program wyjazdu oparty był o przygody Smoka Wawelskiego, Baltazara Gąbki i innych bohaterów znanej kreskówki. W piątek, po przyjeździe i zakwaterowaniu, harcerze uczestniczyli w zajęciach wprowadzających w tematykę biwaku – wszyscy poznawali Krainę Deszczowców i inne miejsca z przygód Smoka Wawelskiego.

Sobota rozpoczęła się od biegów na stopnie - „egzaminu” potwierdzającego wiedzę i umiejętności harcerzy chcących zdobyć następny poziom wtajemniczenia. Kilkadziesiąt osób odwiedziało różne punkty rozmieszczone po okolicy i musiało wykazać się w zakresie ratownictwa, zaradności, komunikacji, turystyki, sprawności, znajomości tradycji harcerskich i patriotycznych. Popołudnie upłynęło pod znakiem świętowania urodzin szczepu – nie zabrakło pysznych tortów oraz wręczenia nagród dla najbardziej zaangażowanych w ostatnim roku harcerzy. Następnie odbyły się zajęcia detektywistyczne.

biwak

W niedzielę miał miejsce apel podsumowujący, podczas którego ogłoszono wyniki biegów na stopnie – dwudziestu osobom zostaną przyznane wyższe stopnie harcerskie. Wręczono także nagrody w szczepowym współzawodnictwie w zakresie zdobywania sprawności harcerskich. Najlepsza okazała się 8 Dębicka Drużyna Harcerska „Improwizacja” im. Orląt Lwowskich – zarówno grupowo jak i w indywidualnej klasyfikacji harcerzy (wygrali: Jakub Augustyn, Zuzanna Grecka i Oskar Zbaraza).

Biwak był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.