Dołącz do nas!

Tagi

zlotW dniach 26-27 września 2015r. Hufiec ZHP Dębica świętował XX-lecie nadania imienia Dębickich Szarych Szeregów oraz sztandaru. Formą uczczenia rocznicy był zlot, w którym wzięło udział ok. 120 harcerek i harcerzy, którzy uczestniczyli w grze terenowej, współzawodnictwie, uroczystym apelu oraz innych elementach programowych.

 Zlot rozpoczął się w sobotni poranek, gdy grupy harcerzy dotarły do bazy zlotowej - SSM "Rozdzielnia Wiatrów" w Głobikowej, skąd poszczególne patrole ruszyły na grę terenową nawiązującą swoją tematyką do etosu Szarych Szeregów oraz osób i wydarzeń związanych z dębickim ruchem oporu. W grę wpleciono motywy przewodnie Szlaku Partyzanckiego II Zgrupowania Obwodu Dębca Armii Krajowej. Mimo niesprzyjającej aury harcerze zmierzyli się z szeregiem zadań.

zlot zlot zlot zlot

Po zakończonej grze, w bazie zlotowej, harcerze uczestniczyli we współzawodnictwie - przedstawiając własne adaptacje szaroszeregowych, partyzanckich i powstańczych piosenek, rozwiązując quiz oraz inne zadania. Wieczorem odbyło się obrzędowe spotkanie - kominek, gdzie poszczególne drużyny prezentowały się oraz śpiewano harcerskie pieśni i piosenki.

zlot zlot

W niedzielę rano harcerze opuścili Głobikową i dotarli do Dębicy, gdzie wzięli udział w uroczystościach z okazji kolejnej rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, którego częścią były Szare Szeregi - konspiracyjne struktury Związku Harcerstwa Polskiego. Na zakończenie odbył się apel, który zaszczycili goście m. in.: Jan Warzecha - poseł na Sejm RP, Mariusz Szewczyk - burmistrz Dębicy, Szczepan Mroczek - przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy, dyrektorzy szkół i instytucji. Adresy okolicznościowe skierowali: Kazimierz Moskal - poseł na Sejm RP oraz władze powiatu dębickiego.

zlot zlot

Podczas apelu ogłoszono wyniki zlotowego współzawodnictwa. Zwyciężyły zuchy z 1 Gromady Zuchowej NS "Leśne Ludki", drugie miejsce przypadło 27 Drużynie Starszoharcerskiej "Skała", a trzecie 2 Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej NS. Podano do wiadomości wyniki hufcowego plebiscytu na Drużynowego Roku i Instruktora Roku. Najlepszym drużynowym został HO Jakub Olechowski z 55 Dębickiej Drużyny Starszoharcerskiej "Gawra", a najlepszym instruktorem - pwd. Gabriela Ćwik HO, prowadząca drużynę przy SP nr 10. Podsumowano także wyniki całorocznego współzawodnictwa drużyn i gromad - tytuły Brązowej Drużyny zdobyły: 7 DH "Nieprzemakalni", 8 DDH "Improwizacja", 9 GZ "Mali Paunisi", 10 DDH "Ślad", 19 DDH "Watra", 27 DSH "Skała" i 55 DDSH "Gawra".

Zlot przygotował zespół kadry 7 Szczepu Drużyn Dębickich: pwd. Aleksandra Szczepaniak HR, HO Magdalena Marszałek, HO Jakub Olechowski i HO Marzena Żyła pracujący pod kierunkiem komendanta hufca hm. Mateusza Cebuli HR. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów

ul. Kościuszki 32 paw. B50/8 39-200 Dębica

Email: debica@zhp.pl

Telefon: +48 604 292 915

© 2013-2018 Hufiec ZHP Dębica

 

www.zhp.pl

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com