W dniach 13-16 maja 2016r. reprezentacja Hufca ZHP Dębica wzięła udział w międzynarodowym zlocie InterCamp, którym tym razem odbył się w Czechach. Do fortu Josefov w miejscowości  Jaroměř pojechał 18-osobowy patrol z 7 Szczepu Drużyn Dębickich „Invicti” im. gen. Mariusza Zaruskiego.

InterCamp to zlot skautów organizowany od 1967r. Pierwszy zlot odbył się  w Holandii, w miejscowości Welleroi. W zlocie zwykle bierze udział od 2000 do 3000 skautów. Na początku byli to skauci  z Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Niemiec, Czech. Obecnie również skauci ze Szwajcarii i Polski. Zlot trwa od piątku do poniedziałku, zawsze w weekend, kiedy są Zielone Świątki. Każdego roku inny kraj odpowiedzialny jest za jego organizację. W tym roku głównym organizatorem jest czeska organizacja skautowa – Junák. Zlot odbył się pod hasłem „Be a hero!”.

Zlotowy czas wypełniały różne zajęcia i aktywności. Wieczorami odbywały się koncerty zespołów czeskich oraz popowych. Sobota upłynęła pod znakiem zajęć na miejscu – harcerze w grupach międzynarodowych odwiedzali różne miejsca fortu i stawiali czoła zadaniom przygotowanym przez organizatorów mającym pokazywać różne aspekty bohaterstwa. W niedzielę dębicki patrol był na wędrówce po samym forcie jak i jego okolicach, a także w mieście Jaroměř. Na trasie czekały także kolejne wyzwania, jak tworzenie własnego tańca, budowanie wieży z dostępnych materiałów oraz zadania sprawnościowe. Cały zlot był okazją do spotkań w międzynarodowym gronie, wymiany doświadczeń, pamiątek oraz zawierania nowych znajomości.

Oprócz patrolu uczestników, którym kierowała pwd. Magdalena Marszałek, na InterCampie była trójka dębickich instruktorów – phm. Karolina Cichowska i phm. Justyna Kowalska tworzyły komendę polskiej reprezentacji a pwd. Szymon Dymiński pracował w służbach zlotowych.

Udział dębickich harcerzy w zlocie był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.