W dniach 21-23 października 2016r. w Zespole Szkół w Zawadzie odbył się biwak harcerzy z 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego. Około 50 harcerek i harcerzy przez 3 dni wcielało się w rolę kadetów Harcerskiej Akademii Kryminalnej i pod czujnym okiem kadry poznawało tajniki pracy detektywów.

Piątek upłynął pod znakiem zajęć integracyjnych, apelu rozpoczynającego, a także wieczornej inauguracji prac akademii. Kadeci przygotowali swoje identyfikatory, dowiedzieli się kim są detektywi i jak działają. Sobota upłynęła pod znakiem różnorodnych warsztatów z zakresu technik kryminalistycznych. Harcerze zbierali odciski palców, przesłuchiwali świadków, uczyli się posługiwać dedukcją i szyframi, wykrywać kłamstwa i odczytywać mowę ciała. Całość zakończyło prawdziwe dochodzenie - harcerze musieli rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. Po zamkniętym śledztwie każdy otrzymał pamiątkowy identyfikator potwierdzający zdobyte umiejętności.

Biwak był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.