We czwartek, 2 lutego 2017r., odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające zbrodnię niemieckiego okupanta, który w odwecie za akcję dywersyjną AK rozstrzelał 54 zakładników pod nasypem kolejowym w pobliżu dębickiej cegielni. Hufiec ZHP Dębica współorganizuje uroczystość od kilku lat, a harcerze tradycyjnie pełnili służbę.

Nocą z 31 stycznia na 1 lutego 1944r. oddziały dywersyjne AK będące pod nadzorem płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług dokonały zamachu na niemiecki pociąg urlopowy pod Czarną k. Tarnowa. Na drugi dzień wywiad AK z Tarnowa poinformował dębickie oddziały, że z tego pociągu w Tarnowie wyładowano 13 zabitych oraz kilkudziesięciu rannych żołnierzy, oficerów niemieckich. W ramach odwetu, 2.02.1944r., hitlerowcy rozstrzelali 54 Polaków – więźniów przywiezionych z Rzeszowa, Tarnowa i Krakowa. Z imienia i nazwiska znamy jedynie 30 z nich – 24 osoby pozostają nieznane. Ofiary zbrodni początkowo były pochowane na nasypie. W 1946 r. ciała zostały ekshumowane i przeniesione na Cmentarz Wojskowy w Dębicy.

Tegoroczną uroczystość prowadził komendant hufca hm. Mateusz Cebula HR, a służbę pełnili harcerze z Prawie 48 Szczepu Dębowego Liścia im. Jana Szczepanika - wystawiono wartę, poczet flagowy i odbierano wiązanki kwiatów.

fot. www.janwarzecha.pl, www.debica24.eu