W dniach 24-26 lutego i 10-12 marca 2017r. w Zespole Szkół nr 1 w Dębicy kadra 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego zorganizowała kurs zastępowych, czyli młodych liderów małych grup. Harcerki i harcerze w przyjemnej atmosferze uczestniczyli w zajęciach poszerzających ich wiedzę harcerską, przygotowujących ich do dobrego prowadzenia zastępów i organizowania zbiórek.

Ponad 20 młodych ludzi przez dwa weekendy poszerzało i ugruntowało swoją wiedzę oraz umiejętności harcerskie, a także uczyli się o tym jak pracować z zastępem – grupą rówieśników. To wszystko ma ich przygotować do objęcia funkcji zastępowych w drużynach, do których należą.

Pierwszy weekend wypełniły różnorodne zajęcia – o inspiracjach programowych, budowaniu obrzędowości, funkcjonowaniu zastępów, wartościach harcerskich, I pomocy, zasadach tworzenia zbiórek oraz prowadzenia musztry. Do czasu drugiego biwaku kursanci zrealizowali zadania przygotowane przez kadrę kursu, a w drugi weekend poznali zasady pracy ze stopniami, sprawnościami oraz formy pracy harcerskiej a także kwestie planowania pracy. Następnie odbył się egzamin a w drugą niedzielę podsumowano cały kurs.

Przedsięwzięcie przygotowała kadra harcerska 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" pod kierunkiem pwd. Marzeny Żyły HO, która była komendantką kursu.