W dniach 19-27 sierpnia 2017 r. harcerze z 5 Dębickiej Drużyny Wędrowniczej „Sprzysiężeni” im. Dębickich Sybiraków wzięli udział w Wędrowniczej Watrze – ogólnopolskim zlocie harcerzy w wieku 16-21 lat. Tym razem wędrowali po Podlasiu, a sam zlot był w Olchowcu nad Soliną. Tegoroczne hasło zlotu to słowa "Bądź zmianą".

Wędrownicza Watra składa się dwóch części – wędrówek i zlotu. W tym roku harcerze z Dębicy trafili na trasę wędrówek po Podlasiu. Przygody wiodły ich malowniczymi trasami pogranicza, w tym częściowo w ramach spływu kajakowego. Nie zabrakło też czasu na służbę – harcerze pomagali w schronisku dla zwierząt w Białymstoku. Po kilku dniach wędrówek przyszedł czas na drugą część – zlot w Olchowcu nad Soliną.

Podczas części stacjonarnej nie mogło zabraknąć koncertów, ognisk, śpiewanek, różnorodnych zajęć, na których każdy mógł rozwijać swoje pasje. Dębiczanie również poprowadzili zajęcia dla rówieśników. Wszyscy z uśmiechami na twarzach, świetnymi wspomnieniami w głowach i nową energią do działania wrócili do domów, z pewnością nie mogąc doczekać się kolejnego takiego wyjazdu. W ścisłej komendzie ogólnopolskiego zlotu – szefem biura – był phm. Bartosz Krzemień HR z Hufca ZHP Dębica.

Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży.