17 września 2017 r. w Dębicy miały miejsce uroczystości z okazji Dnia Sybiraka. Społeczność ziemi dębickiej uczciła pamięć o tych co zginęli na Golgocie Wschodu, szykanowanych po powrocie z Nieludzkiej Ziemi oraz okazała szacunek tym, którzy jeszcze są wśród żyjących. Tradycyjnie w obchodach wzięli udział dębiccy harcerze.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele św. Jadwigi w Dębicy, a następnie po przemarszu zebrano się przy symbolicznej mogile Sybiraków na dębickim Cmentarzu Wojskowym. Tam odmówiono modlitwę, oddano się refleksji podczas programu artystycznego oraz złożono kwiaty. Służbę podczas uroczystości pełnili harcerze z 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego, w tym szczególnie z 5 Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków. Harcerze wystawili poczet sztandarowy Sybiraków oraz odbierali kwiaty pod symboliczną mogiłą. Wiązankę w imieniu harcerzy złożył komendant hufca hm. Mateusz Cebula HR.

fot. UM Dębica i zasoby własne