Dołącz do nas!

Tagi

„Jesieniowisko” w WisowejW weekend 27-29 października 2017 r. zuchy z 3 GZ „Szare Wiewiórki” oraz harcerze z PDH „Młode Jodełki” zebrali się w szkole w Wisowej  na jesiennym biwaku nazwanym Jesieniowiskiem.

 

 

Po zakwaterowaniu się zuchów i harcerzy odwiedził  ratownik medyczny Andrzej Dudek, który przeprowadził z dziećmi zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z zachowaniem się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu oraz udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z uczestników miał okazję ćwiczyć sztuczne oddychanie na fantomie. A po zdanym egzaminie z pierwszej pomocy  każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

„Jesieniowisko” w Wisowej„Jesieniowisko” w Wisowej

W sobotę uczestnicy biwaku wyruszyli na cmentarz żydowski znajdujący się w wisowskim lesie. Tam druhna Aneta Janaś przybliżyła dzieciom wojenną historię Żydów, zwyczaje związane z pochówkiem oraz zachowaniem się na cmentarzu żydowskim. Zuchy i harcerze uprzątnęli teren wokół macew, starając się także odczytać napisy na nich umieszczone lub rozpoznać znaczenie różnych symboli. W drodze powrotnej mieli oni za zadanie zbierać jak najciekawsze i najokazalsze dary jesieni.  Po pysznym obiedzie przyszedł czas na tworzenie wierszy o tematyce jesiennej oraz stworzenie obrazów z zebranych liści, szyszek, traw, patyków itp.

„Jesieniowisko” w Wisowej„Jesieniowisko” w Wisowej

W sobotni wieczór, gdy harcerze ćwiczyli musztrę oraz uczyli się piosenek harcerskich, młodsi przechodzili próbę zucha. Do wykonania było wiele zadań m.in. pokolorowanie znaczka zucha, ułożenie Prawa Zucha czy przejścia próby odwagi, sprytu i wyparzania języka.  12  obecnych  zuchów z klas 2 i 3 złożyło, w obecności kadry i instruktorów ZHP hm. Bernadetty Bańdur oraz phm. Piotra Bańdura, Obietnicę Zucha. Przymocowali też do totemu gromady symboliczną tasiemkę z własnym imieniem i nazwiskiem oraz otrzymali Legitymację Zucha.  Obecne nowe zuchy otrzymały koszulki i chusty gromady a wszyscy harcerze otrzymali nowe – zielone chusty harcerskie. Na drużynową Próbnej Drużyny Harcerskiej powołano druhę Anetę Janaś.

„Jesieniowisko” w Wisowej„Jesieniowisko” w Wisowej„Jesieniowisko” w Wisowej

„Jesieniowisko” w Wisowej

Ostatni dzień biwaku rozpoczął się wspólnym śniadaniem i wyjściem na Mszę Św. do kaplicy w Wisowej. Pakowanie się, porządkowanie szkoły i apel zakończyły trzydniowy biwak.

Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów

ul. Kościuszki 32 paw. B50/8 39-200 Dębica

Email: debica@zhp.pl

Telefon: +48 604 292 915

© 2013-2018 Hufiec ZHP Dębica

 

www.zhp.pl

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com