Dołącz do nas!

Tagi

Uczczono pamięć o straconych przez komunistyczny reżim10 lipca 2018 r. przedstawiciele społeczności ziemi dębickiej uczcili pamięć o straconych podczas jednej z ostatnich publicznych egzekucji w Polsce trzech żołnierzach niepodległościowego podziemia. Wydarzenie sprzed 72 lat przypomina obelisk postawiony w 2013 r. na dębickim rynku. Podczas uroczystości nie zabrakło reprezentacji dębickich harcerzy.

 

W 72. rocznicę jednej z ostatnich publicznych egzekucji w Polsce, wykonanej 10 lipca 1946 r. na dębickim rynku na trzech żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych, spotkali się przedstawiciele samorządu miasta, powiatu, kombatantów i innych instytucji, by wspólnie uczcić pamięć ofiar straconych przez komunistów: Józefa Grębosza ps. „Pszczółka”, Józefa Kozłowskiego ps. „Mruk” i Franciszka Nostra ps. „Bukiet”.

Partyzanci należeli do oddziału Jana Stefki „Mściciela”. Kilka miesięcy wcześniej, podczas akcji koło Sędziszowa Małopolskiego, zastrzeli dwóch funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Dębicy. Razem z kilkoma innymi żołnierzami zostali ujęci podczas obławy w okolicach wsi Grudna. Wyrokiem sądu skazano ich na śmierć. Zostali straceni w dzień targowy w obecności setek ludzi w celu zastraszenia ludności.

W 2013 r. społeczność lokalna postawiła obelisk upamiętniający zamordowanych i inne ofiary walki z komunistycznym reżimem. Podczas tegorocznej uroczystości, jak zawsze, byli dębiccy harcerze - reprezentacja 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego. Harcerze pełnili służbę reprezentacyjną.

Uczczono pamięć o straconych przez komunistyczny reżimUczczono pamięć o straconych przez komunistyczny reżimUczczono pamięć o straconych przez komunistyczny reżim

 

 

 

 

 

 

fot. UM Dębica

Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów

ul. Kościuszki 32 paw. B50/8 39-200 Dębica

Email: debica@zhp.pl

Telefon: +48 604 292 915

© 2013-2018 Hufiec ZHP Dębica

 

www.zhp.pl

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com