W dniach 7-9 grudnia 2018 r. miał miejsce finał kolejnej edycji Szlachetnej Paczki – ogólnopolskiego projektu charytatywnego organizowanego przez Stowarzyszenie „Wiosna”.  W weekend darczyńcy przekazali wolontariuszom paczki i prezenty, które następnie trafiły do rodzin i osób w potrzebie. To kolejny raz kiedy Szlachetna Paczka połączyła szerokie grono ludzi w naszym rejonie - także dzięki zaangażowaniu Hufca ZHP Dębica.

Szlachetna Paczka działa na terenie Dębicy od 2012 r. Działalność zapoczątkował Hufiec ZHP Dębica wraz z MOPS w Dębicy i Stowarzyszeniem "Alternatywa". Paczka działała w Dębicy także w latach 2013, 2015, 2017 i w roku bieżącym. Na przestrzeni dotychczasowych edycji (bez bieżącej) w Dębicy pomoc otrzymało 170 rodzin (ok. 700 osób) – wsparcia udzielili darczyńcy przekazując dary rzeczowe o łącznej wartości ok. 355 tys. złotych. Łącznie zaangażowało się niemal 120 wolontariuszy.  Średnia wartość paczki to ok. 2000 zł.

- W tym roku odwiedziliśmy ok. 40 rodzin lub osób samotnych z terenu Dębicy i okolicznych miejscowości. – mówi hm. Mateusz Cebula, Komendant Hufca ZHP Dębica i Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy, który po raz kolejny kieruje projektem w dębickim rejonie – W pomoc zaangażowało się niemal 30 wolontariuszy – pracowników MOPS, instruktorów ZHP i innych osób, które poświęciły swój czas na rzecz ludzi w potrzebie. Ostatecznie wsparcie dotarło do 30 rodzin (ok. 100 osób).

Tym razem wśród potrzebujących było dużo samotnych, starszych osób. Pozostawionych samym sobie przez rodziny, schorowanym. Szlachetna Paczka jest dla nich promykiem nadziei, że ktoś o nich pamięta. Wsparcie dotarło także do rodzin, gdzie chorują dzieci lub ktoś z rodziców, albo rodzice samotnie wychowują dzieci. Potrzeby były bardzo różne – od podstawowych artykułów jak żywność, środki czystości przez odzież i obuwie po wyposażenie mieszkania, sprzęt AGD i nie tylko.

Darczyńcy (osoby indywidualne, firmy, szkoły, jednostki OSP czy nawet całe wioski – razem blisko 1400 osób) przywozili dary do magazynu w siedzibie Hufca ZHP Dębica skąd paczki trafiły w asyście wolontariuszy do potrzebujących rodzin i osób. Łączna wartość udzielonej w Dębicy i okolicach pomocy wyniosła ok. 60 tys. złotych (blisko 300 paczek), co daje średnią wartość pomocy dla jednej rodziny ok. 2000 zł. Hufiec oprócz udostępnienia pomieszczeń na magazyn, zaangażował się poprzez udział instruktorów i kadry jako wolontariuszy.

– Mieszkańcy ziemi dębickiej po raz kolejny pokazali ogromne, otwarte serca. W imieniu obdarowanych rodzin pięknie dziękuję za pomoc a w imieniu wolontariuszy za wspaniałą współpracę i atmosferę. – mówi Mateusz Cebula.