W weekend 22-24 marca 2019 r. dziesiątka harcerzy z 12 Dębickiej Drużyny Starszoharcerskiej „Groń” i 55 Dębickiej Drużyny Starszoharcerskiej „Gawra” z 7 Szczepu Drużyn Dębickich „Invicti” wzięła udział w Warszawie w 49. Rajdzie Arsenał organizowanym dla upamiętnienia bohaterskiej akcji harcerzy Szarych Szeregów.

By pojechać do Warszawy harcerze musieli zrealizować wcześniej zadanie, w którym wykazali się zaangażowaniem dla lokalnej społeczności oraz umiejętnością podejmowania decyzji. Harcerze Hufca ZHP Dębica zorganizowali zajęcia z I pomocy i bezpieczeństwa podczas ferii zimowych dla uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 10 w Dębicy. Ich raport został oceniony pozytywnie i pojechali na rajd.

Piątek harcerze spędzili na zwiedzaniu stolicy i zajęciach integracyjnych z innymi grupami zlokalizowanymi w tej samej bazie rajdowej. Sobotę wypełniła gra główna – miejska rozgrywka z różnorodnymi zajęciami, zadaniami i warsztatami. Harcerze z Dębicy mieli przyjemność spotkania z inspirującymi kobietami ze stowarzyszenia Kilimandżaro i wysłuchania, jak żadne przeciwności nie przeszkadzają im w zdobywaniu górskich szczytów. Inne zajęcia zostały przeprowadzone przez wolontariuszy Amnesty International, zapoznali się dzięki nim, z procesem sprawdzania przez organizację, czy w danej sytuacji nie zostały naruszone prawa człowieka. W niedzielę wzięli udział w uroczystościach pod Grobem Nieznanego Żołnierza i Arsenałem upamiętniających bohaterską akcję odbicia Jana Bytnara „Rudego” z rąk niemieckich oprawców przeprowadzoną przez jego przyjaciół.

Udział harcerzy w rajdzie był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie zdrowia publicznego.