W sobotę, 6 kwietnia 2019 r., w Domu Kultury "Mors" w Dębicy odbyła się uroczystość z okazji 30-lecia Koła Związku Sybiraków w Dębicy. Sybiracy podsumowali swoją działalność w pełni suwerennej Polsce i uhonorowali osoby oraz instytucje współpracujące z nimi na rzecz upamiętnienia tego, co działo się na Nieludzkiej Ziemi. Hufiec ZHP Dębica został wyróżniony medalem okolicznościowym z okazji jubileuszu 30-lecia Związku Sybiraków w Dębicy i 90-lecia Związku Sybiraków w Polsce.

Harcerze z 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" oraz 27 DSH "Skała" pełnili podczas uroczystości służbę - pomagali w organizacji widowni, asystowali przy kronice sybirackiej oraz wystawili poczet sztandarowy Sybiraków. Pamiątkowy medal odebrała reprezentacja hufca z hm. Sławomirem Gleniem HR - zastępcą komendanta na czele. Medale otrzymała także społeczność miasta Dębicy i Muzeum Regionalne w Dębicy. Sybiracy zapowiedzieli, że ich czas niebawem się skończy i wówczas dębickim harcerzom przekażą swój sztandar. Podczas uroczystości był także obecny komendant hufca hm. Mateusz Cebula HR, który występując w roli Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy odczytał list gratulacyjny dla Sybiraków i przekazał go wraz z burmistrzem i zastępcą na ręce Marii Aktyl - prezes dębickiego koła Związku Sybiraków.

Dębiccy harcerze od lat współpracują z Sybirakami. Co najmniej od 15 lat harcerze z 55 DDSH "Gawra" a potem 5 DDW "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków wystawiają sybiracki poczet sztandarowy na różne uroczystości patriotyczno-religijne. Harcerze kilka razy przygotowali oprawę i montaże słowno-muzyczne uroczystości sybirackich. W 2016 r. pojechali razem z Sybirakami na Jasną Górę, gdzie wspomogli dębickie koło będące współorganizatorem wydarzenia. Harcerze dokumentowali i poznawali historię dębickich Sybiraków w ramach realizacji znaku służby pamięci, zadań przed Rajdem Arsenał i nie tylko. Od 2015 r. Hufiec ZHP Dębica organizuje konkurs dla dzieci i młodzieży poświęcony upamiętnieniu lokalnych bohaterów, w tym Sybiraków. Pierwsza edycja konkursu nosiła nazwę "Golgota Wschodu". Harcerze włączali się także w zbiórkę darów dla Polaków na Wschodzie organizowaną przez dębickich Sybiraków.

Sybiracy na przestrzeni lat uhonorowali harcerzy Hufca ZHP Dębica swoim wyróżnieniem - Odznaką Honorową Sybiraka. Otrzymał ją cały hufiec oraz dwójka jego komendantów - phm. Maria Zachara-Stępień oraz hm. Mateusz Cebula HR. Harcerze natomiast wyróżnili dębickich Sybiraków odznakami Ruchu Przyjaciół Harcerstwa.

fot. debica24.eu. ziemiadebicka.pl i zasoby własne