biwak48W weekend 21-23 czerwca odbył się biwak z okazji ósmych urodzin Prawie 48 Szczepu Dębowego Liścia im. Jana Szczepanika. Tym razem harcerze świętowali w innym miejscu niż do tej pory – w Zespole Szkół w Podgrodziu – gdzie zostali bardzo miło przyjęci przez dyrektora oraz całe grono pedagogiczne. Tematem biwaku były cztery żywioły.

Pierwszego biwakowego wieczoru odbył się kominek, podczas którego każda drużyna prezentowała inny żywioł oraz zadania z nim związane. Harcerze poruszyli tematy związane z ekologią oraz ochroną środowiska. Kolejnym, a zarazem ostatnim punktem piątkowego programu było pożegnanie dnia, na którym uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie „Co zrobiliby mając milion dolarów”. Zaraz przed ciszą nocną odbył się apel mundurowy, który oficjalnie rozpoczął biwak.

W sobotę do biwakowiczów dołączyły zuchy z próbnej Gromady Zuchowej ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Dębicy. Dla harcerzy został przygotowany program pełen atrakcji. IV Turniej Zastępów o Puchar Komendantki Szczepu – a na nim gra terenowa wypełniona różnymi zadaniami oraz I Turniej Szóstek dla zuchów. Po obiedzie rozpoczął się blok zajęć: warsztaty z zumby prowadzone przez panią Klaudię Pociask ze szkoły ruchu RehaSport oraz zajęcia z tańca towarzyskiego prowadzone przez panią Zuzannę Blezień z Akademii Rozwoju Artystycznego A.R.A. W programie znalazły się także zajęcia z robienia latawców, trampolina, wielkie bańki mydlane oraz doświadczenia chemiczne. Wieczorem odbył się teleturniej dla zastępów oraz gra dla zuchów, harcerzy i harcerzy starszych przygotowana przez Monikę Curyło oraz Patrycję Lenczowską. Wędrownicy w tym czasie udali się na program przygotowany specjalnie dla nich przez Szymona Dymińskiego. Ostatnim punktem sobotniego programu były tradycyjne torty z okazji urodzin 48 Szczepu oraz zimne ognie, a zaraz po nich zakończenie dnia, którego tematem były marzenia.

W niedzielę rano odbył się apel, który podsumował IV Turniej Zastępów oraz I Turniej Szóstek. W Turnieju Zastępów I miejsce zajął zastęp z 7 DH „Nieprzemakalni”, II miejscezastęp „Liberum” z 66 WDH „Czarne Wilki”, III miejsce zastęp „Z innej beczki” z 27 DSH „Skała”. W Turnieju Szóstek I miesce zajęli „Podróżnicy z USA” a II miejsce „Dzikie koty”. Przyznane zostały także tytuły dla najlepszego przybocznego oraz zastępowego za rok 2012/2013. Najlepszą przyboczną została druhna Monika Curyło z 7 DH „Nieprzemakalni”, zaś najlepszą zastępową druhna Weronika Szostak z 27 DSH „Skała”.

biwak48