sybW niedzielę 22.09.2013r. o godzinie 10:30 w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy została odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji kolejnej rocznicy agresji sowieckiej na II Rzeczpospolitą w dn. 17.09.1939r. W uroczystości wzięła udział reprezentacja Hufca ZHP Dębica z komendantem hm. Mateuszem Cebulą na czele.

Dzień 17 września jest szczególnie obchodzony przez Sybiraków, ponieważ od tego dnia datuje się początek tragedii tysięcy Polaków zsyłanych na nieludzką ziemię Syberii przez sowiecki totalitaryzm. Wielu z nich zginęło od ciężkiej pracy, chorób, głodu i okrutnego traktowania.

Dębicka społeczność co roku wspomina ten trudny czas podczas Mszy Świętej w intencji pomordowanych na Sybirze, ale też żyjących jeszcze Sybiraków. Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie przy symbolicznej mogile Sybiraków odmówiono modlitwę, zapalono znicze i złożono kwiaty. Nie zabrakło dębickich harcerzy, którzy wystawili poczet sztandarowy Związku Sybiraków i uczestniczyli we mszy i uroczystości na cmentarzu.

syb syb