fotoW dniach 8-11 listopada 2013r. odbył się drugi etap kursu zastępowych „Brązowym szlakiem 2013” organizowany przez Prawie 48 Szczep Dębowego Liścia. Kursanci spotkali się w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II w Dębicy, aby wspólnie zdobywać wiedzę i się bawić.

Piątek kandydaci na zastępowych rozpoczęli zajęciami o planie pracy i dokumentacji, które przygotowała dla nich pwd. Gabriela Ragan – z-ca komendanta kursu. Potem odbył się kominek górski, a także „Brązowa Noc Kabaretowa” prowadzona przez HO Pawła Urbana.

W sobotę już od rana harcerze przyswajali wiedzę. Nauczyli się jak rozpisywać stopnie, do czego potrzebne są im sprawności i dlaczego warto się rozwijać. Następnie kursanci razem z HO Szymonem Dymińskim skupiali się na formach pracy, szukali inspiracji na ciekawe zbiórki i wymieniali się pomysłami. Popołudniu przyszli zastępowi zmierzyli się z technikami harcerskimi, a następnie nauczyli się stosować różne alarmy. Druhna Weronika Szostak i sam. Gabriela Ćwik przedstawiły kursantom różne organizacje i zwyczaje skautowe. Tematem sobotniego kominka przygotowanego przez phm. Karolinę Cichowską HR było ”Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie w życiu zastępowego”.

Niedzielny dzień kursu zaczął się od wyjścia do kościoła, po powrocie dla przyszłych zastępowych czekała miła niespodzianka jaką jest musztra, którą ćwiczyli pod okiem pwd. Mieszka Oleksy HR i Weroniki Szostak. Jaki skutek ma nagroda, kiedy karać, a kiedy nagradzać, jakie są zasady systemu kar i nagród te wszystkie informacje nauczyli się kursanci wraz z pion. Moniką Curyło. O motywacji, motywowaniu siebie i wyjściu poza strefę własnego komfortu, harcerze dowiedzieli się oglądając film, który przygotował pwd. Mieszko Oleksy HR. Phm. Karolina Cichowska HR przeprowadziła ostatnie zajęcia dotyczące rozwiązywania konfliktów w zastępie i w drużynie, harcerze dowiedzieli się kim jest mediator i jaka jest jego rola, a także wspólnie wymyślali jak rozwiązywać konflikty.

Przed kursantami jeszcze zadania pokursowe, które muszą wykonać, aby otrzymać patent zastępowego. Rozdanie patentów odbędzie się na biwaku szczepu w grudniu.

foto foto