zjazdW dn. 5-8.12.2013r. w Warszawie obradował 38. Zjazd ZHP - najwyższa władza Związku Harcerstwa Polskiego. Zjazd wytyczył kierunki pracy organizacji na kolejne lata, ocenił ustępujące i wybrał nowe władze największej organizacji harcerskiej w Polsce. Miło nam poinformować, że w skład Rady Naczelnej ZHP został wybrany hm. Mateusz Cebula HR - komendant Hufca ZHP Dębica.

Po podsumowaniu minionej kadencji, nurtujących pytaniach i wyczerpujących odpowiedziach, drugiego dnia zjazdu delegaci wybrali nowych przywódców - Naczelnika i Przewodniczącego ZHP. Po raz kolejny zaufaniem obdarzona została hm. Małgorzata Sinica, natomiast Przewodniczącym ZHP wybrany został wiceprzewodniczący w ostatniej kadencji, hm. Dariusz Supeł. To właśnie oni pokierują dalszymi pracami ZHP i zarządzać nim będą aż do 2017 roku.

Swoją decyzją zjazd przyjął też ponad 10 uchwał. Najważniejsze z nich, to te mówiące o kierunkach programowych ZHP, pracy z kadrą w wieku 35+, wizerunku organizacji, rozdzieleniu działalności gospodarczej od finansowej, jak również stanowisko o wyrażeniu solidarności z Ukrainą. Gremium przyjęło również uchwałę dotyczącą decyzji o rozpoczęciu starań o zorganizowanie w Polsce 25. Światowego Jamboree Skautowego. To wielka szansa zarówno dla organizacji jak i dla całego kraju.

38. Zjazd ZHP był zdecydowanie rewolucyjnym przedsięwzięciem w dziedzinie przekazu medialnego - harcerska telewizja ZHP360 przez 78 godzin antenowych przybliżała trudne obrady wszystkim członkom ZHP. W tym czasie zjazd relacjonowany był na Facebooku, Twitterze oraz stronie internetowej. Warto podkreślić, że w gronie ekipy medialnej znalazła się pwd. Anna Sieprawska HR - drużynowa 55 DDSH "Gawra" oraz członkini komisji rewizyjnej hufca.

Zjazd, oprócz głównych liderów, wybrał także pozostałe władze naczelne ZHP: Centralną Komisję Rewizyjną, Naczelny Sąd Harcerski i Radę Naczelną. Rada Naczelna ZHP jest władzą uchwałodawczą i w okresie między zjazdami decyduje o podstawowych sprawach organizacji. Bardzo cieszy nas fakt, że w skład tego gremium, przy ponad 85% głosów poparcia, został wybrany komendant naszego hufca - hm. Mateusz Cebula HR, który ponadto zasiadał w prezydium 38. Zjazdu ZHP kierując pracami najwyższej władzy organizacji.

zjazdzjazd zjazd