W weekend 13-15.12.2013r. w Brzeźnicy k. Dębicy odbył się biwak Prawie 48 Szczepu Dębowego Liścia im. Jana Szczepanika. Harcerze przenieśli się w nieznane wcześniej galaktyki i wspólnie zgłębiali tajemnice kosmosu. W sobotnie przedpołudnie razem z harcerzami 7 Szczepu Drużyn Dębickich „Invicti” im. gen. Mariusza Zaruskiego uczestniczyli w IV Szczepowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „O Złotą Bombkę”.

W piątek, po przyjeździe na miejsce, odbył się kosmiczny kominek, podczas którego każdy uczestnik biwaku prezentował swój galaktyczny strój. Można było podziwiać najróżniejsze przebrania, własnoręcznie przygotowane przez uczestników. Dodatkowo w piątek odbył się kosmiczny mecz dla wszystkich oraz gra na terenie szkoły.

W sobotę blisko 80 harcerzy z Hufca ZHP Dębica spotkało się na przeglądzie kolęd i pastorałek. Siedem drużyn zaprezentowało po jednej kolędzie i pastorałce, które zostały ocenione przez jury w składzie: pani Kinga Kutrzuba (uczestniczka programu the Voice of Poland), pan Marcin Szumański (dębicki fotograf) i pani Aleksandra Augustynowicz (członkini chóru GOS.PL). Przegląd poprowadzili Paweł Urban i Partycja Lenczowska, którzy przygotowali dla harcerzy konkursy, zabawy oraz zagadki. Harcerze i zuchy rywalizowali w dwóch kategoriach: zuchowo-harcerskiej oraz starszoharcersko-wędrowniczej. III miejsce w kategorii gromad zuchowych i drużyn harcerskich zajęła 7 DH „Nieprzemakalni”, kolejne miejsce na podium otrzymała 10 DDH NS „Ślad”, a I miejsce i złotą bombkę otrzymała 9 GZ z SP nr 9. W kategorii drużyn starszoharcerskich i wędrowniczych III miejsce przypadło 66 WDH „Czarne Wilki”, II miejsce otrzymała 27 DSH „Skała”, a  złotą bombkę i I miejsce jury przyznało Próbnej Drużynie Wędrowniczej. Nagroda publiczności trafiła do zuchów z 9 GZ. Na zakończenie nasi artyści wspólnie zaśpiewali kolędy z jury.

Zaraz po przeglądzie rozpoczęła się kosmiczna gra. Jej trasa prowadziła przez Brzeźnicę. Uczestnicy mieli do rozwikłania wiele zagadek. Wcielali się w różne role, musieli inwestować na giełdzie oraz orientować się w sytuacji politycznej naszego państwa. Roześmiani harcerze po powrocie do szkoły nie zwalniali tempa. Wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez kadrę biwaku. Czekały na nich takie atrakcje jak: budowanie kosmicznych pojazdów oraz rakiet, zajęcia z jogi, gra strategiczna oraz parada oszustów. Wieczorem odbyły się zajęcia integracyjne. Wspólnych tańców i zabaw nie było końca. Na koniec komendantka szczepu phm. Justyna Kowalska przygotowała dla wszystkich bardzo klimatyczne pożegnanie dnia. Odnosiło się ono do tradycji i obrzędowości szczepu. Podczas tego wydarzenia został przyznany tytuł „Primus Inter Pares”. Powędrował on do kwatermistrza szczepu - pwd. Mieszka Oleksy HR.

Niedziela na biwaku to dzień pożegnań i porządków. Tak też było w tym przypadku. Po Mszy Świętej wszyscy zabrali się za sprzątanie szkoły, by potem móc ostatni raz wspólnie uścisnąć w kręgu i zaśpiewać pieśń na pożegnanie.