We czwartek, 19 grudnia, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dębicy odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w powiecie dębickim. Uczestniczyli w nim wolontariusze, darczyńcy, partnerzy projektu i media. Głównym organizatorem na terenie miasta był Hufiec ZHP Dębica.

- Realizacja całego projektu trwała od wakacji, kiedy to rozpoczęły się szkolenia liderów poszczególnych rejonów tegorocznej edycji oraz ruszyła rekrutacja wolontariuszy i poszukiwanie rodzin, które mogą potrzebować pomocy. – mówi Mateusz Cebula, lider rejonu Dębica i okolice, komendant Hufca ZHP Dębica – Jesienią wolontariusze zostali przeszkoleni i przeprowadzali ankiety ze wskazanymi przez różne osoby i instytucje rodzinami celem zakwalifikowania ich do pomocy. Od 16 listopada można było wybrać w systemie internetowym www.szlachetnapaczka.pl rodzinę, której chce się pomóc. Paczki były rozwożone do obdarowanych rodzin w weekend 7-8 grudnia oraz w dniach następnych.

Podczas czwartkowego spotkania wręczono wolontariuszom projektu certyfikaty i symboliczne upominki. Podziękowania zostały także skierowane do partnerów projektu: Hufca ZHP Dębica, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy oraz Stowarzyszenia „Alternatywa”.

- Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy z panią dyrektor Małgorzatą Kędzior na czele. – mówi Zenon Trojan kierujący logistyką podczas finałowego weekendu – Sporo wolontariuszy to właśnie pracownicy MOPS. Oprócz nich zaangażowali się harcerze Hufca ZHP Dębica i inne osoby. Ośrodek udostępnił też salę na szkolenie wolontariuszy oraz samochody na czas finału, co znacznie usprawniło jego przebieg. Przy rozwożeniu paczek wspierali nas także kurierzy firmy „Siódemka”.

W tegorocznej edycji, na terenie powiatu dębickiego działały dwa rejony. Pierwszy, kierowany przez Mateusza Cebulę, obejmował miasto i gminę Dębica, a drugi pod kierunkiem Elżbiety Drąg objął gminy Czarna i Żyraków. Łącznie działało w nich 40 wolontariuszy, do projektu zakwalifikowano 62 rodziny, czyli 250 osób, którym pomocy udzieliło łącznie ok. 1000 darczyńców – osób prywatnych, firm, szkół i instytucji. Samą pomoc stanowiło około 450 paczek o łącznej wartości ok. 85 000 zł.

Organizatorzy podkreślają, że są to liczby większe niż przed rokiem, co świadczy o ofiarności i zaangażowaniu lokalnej społeczności na rzecz wspierania osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej. Dziękują raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tegorocznej edycji.