ICPonad 3000 skautów z różnych zakątków świata, 551 harcerzy i instruktorów z Polski, setki przejechanych kilometrów, 5 dni świetnej zabawy, niezliczona ilość wspomnień i przygód - to zlot InterCamp 2014, na którym nie zabrakło reprezentacji Hufca ZHP Dębica.

Już drugi raz polskiemu kontyngentowi szefowały instruktorki właśnie z Hufca ZHP Dębica. Komendantką kontyngentu była phm. Justyna Kowalska, a jej zastępcą phm. Karolina Cichowska.
Harcerze z Dębicy do wyjazdu na InterCamp przygotowywali się od roku. Organizowali rożne przedsięwzięcia mające na celu promowanie zlotu oraz zbieranie funduszy na wyjazd. Po długich przygotowaniach dokładnie 29 osób z Hufca ZHP Dębica, w tym kadra w osobach Kseni Burghardt, Aleksandry Dudy, Mieszka Oleksy i Gabrieli Ragan, 4 czerwca wieczorem wyruszyło w skautową podróż.

5 czerwca dębiccy harcerze wraz z zaprzyjaźnionym skautem zwiedzali Berlin podziwiając najważniejsze zabytki niemieckiej stolicy. Następnego dnia rano wyruszyli do Tropical Island, aby przez kilka godzin zażywać kąpieli w wielkim kompleksie basenów. Wieczorem reprezentacja hufca dojechała na teren zlotu. Harcerze rozłożyli swoje namioty, wzięli udział w międzynarodowej odprawie i odebrali wyprawki zlotowe.

W sobotę 7 czerwca równo o godzinie 9:00 odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia 47. Zlotu InterCamp. W tym roku za organizację tego wydarzenia byli odpowiedzialni skauci z Wielkiej Brytanii goszcząc harcerzy na terenie swojej bazy wojskowej, a dokładnie na wielkim lotnisku brytyjskiej armii w Bad Lippspringe w Niemczech . Ten dzień upłynął pod znakiem 14 kilometrowej wędrówki w międzynarodowych grupach. Trasa prowadziła przez urokliwe okolice miejsca zlotu, dzięki czemu zarówno skauci jak i harcerze mogli bliżej poznać miejsce, w którym się znajdują. Tego dnia wieczorem odbył się koncert na scenie głównej.

W niedzielę harcerze wzięli udział w zajęciach na terenie zlotu. Odbył się też kulinarny konkurs. W jednej chwili teren całego zlotu zamienił się w wielką międzynarodową kuchnię. Przy głównej zlotowej alei ustawiły się zastępy gotujące swoje regionalne przysmaki. Wszędzie unosił się piękny zapach. Można było skosztować tradycyjnych potraw od skautów z Francji, Niemiec czy harcerzy z Polski.

W poniedziałek rano odbyła się ceremonia zamknięcia zlotu, podczas której flaga InterCamp'u oficjalnie trafiła na ręce hm. Agnieszki Pospiszyl – polskiej przedstawicielki w komitecie zlotowym. Oznacza to, że w 2015 roku InterCamp odbędzie się w Polsce, a dokładnie w Nysie. Zlot InterCamp 2014 został oficjalnie zakończony. Niezliczona ilość wrażeń, wspomnień, przygód, uśmiechów i zdjęć. Była to wielka międzynarodowa przygoda, która na długo pozostanie w pamięci dębickich harcerzy.

Wyjazd reprezentacji Hufca ZHP Dębica nie udałby się bez wsparcia partnerów, sponsorów i lokalnej społeczności. Komenda Hufca dziękuje za udzielone wsparcie finansowe m.in. Gminie Dębica, Firmie Oponiarskiej Dębica S.A, firmie „PEX – POOL”, a także mieszkańcom ziemi dębickiej, którzy wsparli przedsięwzięcia zarobkowe harcerzy. Podziękowania kierowane są także do władz Dębicy za przekazanie materiałów, które umożliwiły promocję Polski i Dębicy w międzynarodowym gronie.

IC IC