rko16 października obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Z tej okazji fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zorganizowała akcję „Cała Polska uczy ratować”, która polega na rozpowszechnianiu i popularyzowaniu wiedzy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. W całej Polsce odbyło się bicie rekordu w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO) na przeznaczonych do nauki fantomach.

Już po raz drugi do tej akcji przyłączyli się harcerze z 16 Drużyny Wędrowniczej „Awers” działającej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Pod czujnym okiem opiekuna Stanisława Borka ośmioro harcerzy wykonywało resuscytację.
Wszystkie zgłoszone wcześniej zespoły i organizacje z całej Polski w jednym czasie przez 30 minut bez ustanku uczyły ratować. Każdy wykonał kilka serii po 2 minuty. Nie było łatwo, ponieważ czynność ta wymaga wkładu dużej energii. – relacjonuje pwd. Szymon Dymiński, drużynowy 16 DW „Awers”.
Całą akcję zarejestrowała kamera. W ciągu najbliższych dni, filmy z całej Polski będą spływać do fundacji WOŚP. Niebawem dowiemy się czy Polska pobiła rekord Guinnessa w wykonywaniu resuscytacji.

rko