W dniach 13-22 lipca 2015r. blisko 50 harcerek i harcerzy 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego przebywało na obozie w Siamoszycach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przez 10 dni dzieci i młodzież poznawali różne zakątki Jury, tajniki średniowiecznych zamków i uczestniczyli w szeregu zajęć.
Pierwsze chwile obozu upłynęły pod znakiem urządzania obozowiska. Harcerze kwaterowali się w namiotach i przygotowywali różne urządzenia obozowe: ławki, tablicę ogłoszeń, ogrodzenie, suszarnię i wartownię. Dla każdego znalazło się zadanie do wykonania. Obóz rozpoczął się apelem.
Na kolejne dni uczestnicy obozu przenieśli się do średniowiecza i zgłębiali życie codzienne rycerzy, mieszczan. Pomogły im w tym przygotowane stroje oraz różnorodne zajęcia - warsztaty z biżuterii średniowiecznej, pokaz mody sprzed setek lat, biesiada i wieczór legend jurajskich, a także gry o życiu codziennym i etosie rycerskim.
Harcerze stanęli także przez szeregiem wyzwań. Musieli zmierzyć się z biegiem po torze przeszkód, zbudować szałasy (w których mogli spędzić jedną noc) oraz uczestniczyć w rozgrywce paintball.
Korzystając ze sprzyjającej aury obozowicze plażowali nad pobliskim zalewem. Obóz nie byłby obozem bez ognisk, których odbyło się kilka, w tym takie z sąsiednimi obozami z Czerwionki i Przysuchy. Odbyły się też zajęcia profilaktyczne.
Będąc na Jurze, grzechem byłoby pominięcie odwiedzin w zamkach Szlaku Orlich Gniazd oraz zajęć skałkowych. Dębiccy harcerze zawitali do Ogrodzieńca (dodatkowo uczestnicząc w nocy duchów), Bąkowca, Mirowa i Bobolic. Na skałach między warowniami Mirowa i Bobolic harcerze zmierzyli się ze wspinaczką skałkową i eksploracją jaskiń.
W drodze powrotnej obóz zawitał do Krakowa, gdzie harcerze zwiedzili podziemia Rynku, zobaczyli pokaz ręcznej produkcji cukierków oraz odwiedzili Smoka Wawelskiego.
- Obóz jest jedną z podstawowych form harcerskiej pracy. - mówi hm. Mateusz Cebula, komendant Hufca ZHP Dębica - Jest podsumowaniem śródrocznej działalności drużyn i okazją do intensywnej pracy wychowawczej na łonie natury. Udział w obozie to nie tylko wypoczynek czy organizacja czasu wolnego, ale też prawdziwa szkoła życia.
Obóz przygotowała wolontariacka kadra pod komendą hm. Mateusza Cebuli: pwd. Natalia Lewicka, pwd. Piotr Bańdur, pwd. Bartosz Krzemień, HO Magdalena Marszałek, HO Marzena Żyła i ćw. Jakub Olechowski.
Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym oraz wypoczynku dzieci i młodzieży.