W piątek, 11 maja 2018 r., w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dębicy odbyło się podsumowanie konkursu „W służbie Niepodległej...” organizowanego przez Hufiec ZHP Dębica. Konkurs zorganizowano dla upamiętnienia bohaterów ziemi dębickiej, służy też popularyzowaniu lokalnej historii oraz budowaniu świadomości patriotycznej i historycznej młodego pokolenia.
- W 2015 r. zorganizowaliśmy konkurs „Golgota Wschodu” upamiętniający Sybiraków, rok i dwa lata później rozszerzyliśmy formułę na ogół lokalnych postaci mogących być wzorem dla młodego pokolenia. – mówi hm. Mateusz Cebula HR, komendant Hufca ZHP Dębica - Konkursy cieszyły się powodzeniem, więc w tym roku kontynuowaliśmy organizację przedsięwzięcia koncentrując się na postaciach związanych z ziemią dębicką, które uczestniczyły w walkach o niepodległość oraz miały swój wkład w odbudowę i życie Dębicy po odzyskaniu niepodległości. Warto i trzeba krzewić pamięć o lokalnych bohaterach i postaciach mogących być wzorem dla młodych.
Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy konkursowej składającej się z trzech elementów, inspirowanej życiem wybranej przez siebie postaci – mieszkańca Dębicy albo regionu, względnie osoby wyraźnie związanej z ziemią dębicką, która miała swój udział w walkach albo pracy na rzecz odzyskania niepodległości w 1918 r. albo odbudowie Rzeczpospolitej zaraz po odzyskaniu niepodległości a poprzez swoje czyny/postawę/życie może stanowić wzór dla młodego pokolenia.
W piątek, 11 maja 2018 r., wiceburmistrz Wojciech Iwasieczko i przewodniczący rady miejskiej Ryszard Pękala wręczyli nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursie; przekazano także dyplomy i podziękowania dla pozostałych uczestników oraz ich opiekunów. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac jury wyłoniło 6 laureatów i 9 wyróżnionych. Listę nagrodzonych można zobaczyć tutaj.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.
fot. UM Dębica