cegielniaW poniedziałek, 2.02.2015r., odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę zamordowania 54 zakładników przez hitlerowców w Dębicy koło cegielni w odwecie za akcję dywersyjną AK. W obchodach rocznicowych wzięła udział reprezentacja Hufca ZHP Dębica pełniąc służbę wartowniczą.

2 lutego 1944 roku hitlerowcy zamordowali przy nasypie kolejowym obok dębickiej cegielni 54 zakładników - w większości członków ruchu oporu. Był to odwet za akcję dywersyjną oddziałów Armii Krajowej, kiedy to partyzanci uszkodzili tory kolejowe i ostrzelali niemiecki pociąg urlopowy, wiozący oficerów i żołnierzy hitlerowskiej armii. Znanych jest około 30 nazwisk ofiar tej zbrodni, pozostałych nie udało się zidentyfikować.

cegielnia

71 lat po tych tragicznych wydarzeniach miała miejsce uroczystość upamiętniająca smutną historię i jej ofiary. Najpierw w kościele p.w. Ducha Świętego w Dębicy odbyła się Msza Święta w intencji ofiar, w której uczestniczył szereg pocztów sztandarowych, władze samorządowe, parlamentarzyści, delegacje szkół, instytucji i organizacji. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemieścili się na miejsce zbrodni sprzed lat, gdzie miał miejsce ceremoniał patriotyczno-religijny prowadzony przez hm. Mateusza Cebulę HR, komendanta Hufca ZHP Dębica. Po odegraniu hymnu państwowego, powitaniu gości, modlitwie i wystąpieniu burmistrza delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem postawionym w hołdzie pomordowanym. Dębiccy harcerze pełnili wartę honorową i odbierali wiązanki kwiatów.

cegielnia

Hufiec ZHP Dębica był jednym z organizatorów uroczystości, w organizację włączył się też Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Terenowe w Dębicy, Burmistrz Miasta Dębicy, Miejski Ośrodek Kultury oraz parafia Matki Bożej Anielskiej.

cegielniacegielnia

Fot. www.debica.pl, www.janwarzecha.pl