katynW ubiegły czwartek i piątek w Dębicy odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej i 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jak co roku, harcerze reprezentujący Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów pełnili służbę podczas obchodów.

W czwartek, 9 kwietnia, w DK Śnieżka miała miejsce premiera pierwszej części filmu z cyklu „Dębiccy Sybiracy – historia kamerą zapisana” prezentującego wspomnienia żyjących jeszcze zesłańców. Film można obejrzeć tutaj. Harcerze pełnili służbę w poczcie sztandarowym Sybiraków oraz odpowiadali za sprawy organizacyjne. Hufiec ZHP Dębica w 2006r. został odznaczony Honorową Odznaką Sybiraka za działania na rzecz utrwalenia pamięci o Golgocie Wschodu.

katyn katyn

W piątek, 10 kwietnia, społeczność ziemi dębickiej spotkała się przy Dębach Katyńskich i Memoriale Smoleńskim, aby uczcić pamięć pomordowanych przez NKWD oraz tych, którzy nie dotarli na miejsce kaźni 5 lat temu. Podczas uroczystości delegacja Hufca ZHP Dębica: hm. Mateusz Cebula i phm. Sławomir Gleń, złożyła wiązanki kwiatów pod tablicą katyńską oraz memoriałem. Harcerze pełnili wartę przy miejscach pamięci oraz służbę w poczcie sztandarowym Sybiraków.

katyn katyn