watraOd 14 do 23 sierpnia ponad 600 harcerzy w wieku 16-25 lat, czyli wędrowników, uczestniczyło w ogólnopolskim zlocie Wędrownicza Watra. Nie zabrakło tam reprezentacji Hufca ZHP Dębica – patrolu z 5 Dębickiej Drużyny Wędrowniczej „Sprzysiężeni” im. Dębickich Sybiraków.

Pierwsza część imprezy to czterodniowa wędrówka po jednej z dziewięciu tras przygotowanych przez organizatorów. Dębiccy harcerze w tym roku przemierzali szlaki Gór Świętokrzyskich, odwiedzili m.in. Nową Słupię, Ciekoty, Szklaną Hutę i Święty Krzyż. Następnie wszyscy uczestnicy Watry przenieśli się do Koronowa k. Bydgoszczy, gdzie miała miejsce druga część przedsięwzięcia – zlot.

watra

W części zlotowej uczestnicy sami tworzą zajęcia programowe. Wędrownik na rynku pracy, taniec, promocja i wizerunek, podróżowanie, gry strategiczne, technologie, ekologia, filmy, puszczaństwo, gastronomia – to tylko niektóre z propozycji zajęć, jakie przygotowali dla siebie młodzi ludzie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Czas działać!”.

watra

- Nowe znajomości, odwiedzone miejsca, podziwiane widoki i niepowtarzalna atmosfera, te czynniki charakteryzują Wędrowniczą Watrę. – mówi ćw. Jakub Olechowski, jeden z członków dębickiego patrolu - Wykończeni, ale pełni wspaniałych wspomnień wracamy do działania w swoich drużynach i zachęcania młodszych do odkrywania świata.

watra

Udział dębickich harcerzy w Wędrowniczej Watrze był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży.