We wtorek, 3 maja 2016r., mieszkańcy ziemi dębickiej uczcili 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, a także zainaugurowali obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W uroczystościach wzięła udział niemal 50-osobowa reprezentacja Hufca ZHP Dębica.

Na dębickim Rynku odbył się ceremoniał patriotyczny z udziałem asysty wojskowej, obejrzano także widowisko nawiązujące do początków państwa Polan, a przedstawiciele władz wygłosili przemówienia i dokonali otwarcia Traktu Dziejów Polski. Po przemarszu ulicami miasta, na pl. Solidarności odprawiono Mszę Świętą a następnie na pl. Gryfitów miał miejsce apel pamięci, modlitwa i złożenie kwiatów.

Służbę podczas tegorocznych obchodów pełnili harcerze z 7 Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti". Harcerze wystawili poczet sztandarowy Hufca ZHP Dębica oraz Związku Sybiraków, asystowali przy składaniu darów mszalnych oraz wystawili posterunek honorowy na pl. Gryfitów.