W sobotę, 3 marca 2018 r., podsumowano tegoroczny kurs zastępowych zorganizowany w Prawie 48 Szczepie Dębowego Liścia im. Jana Szczepanika działającym w Hufcu ZHP Dębica. Kurs utrzymany w konwencji „Krainy Lodu” składał się z dwóch biwaków oraz zadań realizowanych w międzyczasie a uczestniczyli w nim liderzy podstawowych małych grup harcerskich – zastępów.

W dniach 5-6 stycznia 2018 r. w Straszęcinie odbył się pierwszy etap kursu. Harcerze brali udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów i kadrę Prawie 48 Szczepu Dębowego Liścia, podczas których zapoznali się z funkcjonowaniem zastępów, regułami dobrej zbiórki. Nie mogło zabraknąć nauki musztry, bądź zasad bezpieczeństwa na zbiórkach. Dwa tygodnie później miał miejsce drugi etap kształcenia harcerzy w Krakowie. W trakcie pobytu w siedzibie Hufca ZHP Kraków Nowa Huta harcerze dokształcali się w zagadnieniach dotyczących bycia liderem w grupie czy historii harcerstwa. Ten etap zakończył się wspólnym zwiedzaniem Rynku.

Podsumowanie kursu odbyło się początkiem marca w Dębicy. Osoby, które zrealizowały zadania przygotowane przez kadrę kursu otrzymały patenty zastępowych. Najlepsze wyniki uzyskały druhny Zuzanna Jędruchniewicz  i Emila Węgrzyn  otrzymując złote patenty. Kurs przygotowała kadra szczepu, koordynatorem była dh. Aleksandra Hadała, w komendzie kursu udzielały się również pwd. Wiktoria Sowa, dh. Anita Pustułka i dh. Julia Dziadosz, a zajęcia prowadzili także inni instruktorzy oraz funkcyjni szczepu.

Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie zdrowia publicznego.