Zuchy i harcerze z Jodłowej aktywnie włączyli się w świętowanie Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja w swojej miejscowości. 2 maja 2018 r. współorganizowali uroczystość "W hołdzie dla Niepodległej", a 3 maja 2018 r. wzięli udział w uroczystościach gminnych.

2 maja 2018 r. miała miejsce uroczystość  „W hołdzie dla Niepodległej” z okazji setnej rocznicy odzyskania wolności przez Polskę. Uroczystość  rozpoczęła się o godzinie 15:00 na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Jodłowej, wprowadzeniem sztandarów szkół i odśpiewaniu hymnu państwowego. Zuchy z 3 GZ "Szare Wiewiórki" własnoręcznie przygotowały ok. 200 flag, które rozdano wszystkim zgromadzonym gościom. Harcerze natomiast śpiewali piosenki harcerskie i wypuścili w niebo 100 białych i czerwonych balonów.

3 maja 2018 r. w Jodłowej Mszą Świętą w Sanktuarium Dzieciątka Jezus rozpoczęły się gminne uroczystości. Następnie odbył się przemarsz delegacji pod pomnik Konstytucji 3 Maja i Bitwy Racławickiej powstały w 1914 roku w Jodłowej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przemówienie związane z uroczystością wygłosił wójt Robert Mucha. Przy dźwiękach werbla składano wiązanki biało-czerwonych kwiatów.  Na zakończenie uroczystości orkiestra strażacka z Jodłowej zagrała marsza. Harcerze złożyli kwiaty.