Sprawności na całe życie za Twój 1% podatku!
Dołącz do nas!

Tagi

W dniach 6-16 sierpnia 2018 r. na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku odbył się zlot Związku Harcerstwa Polskiego z okazji 100-lecia ZHP oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wzięła w nim udział 40-osobowa reprezentacja harcerzy z ziemi dębickiej.

 

 

Harcerze przez 11 dni zwiedzali region, brali udział w zajęciach kulturalnych i edukacyjnych oraz pracach społecznych. Program zlotu składał się z kilku modułów: Dziedzictwo (poznanie kulturowo-historycznej spuścizny Gdańska w formie gier miejskich), Cywilizacja (zgłębienie współczesnej nauki i kultury), Źródło (zajęcia wodne), Służba (wyjście poza zlot i bezinteresowna pomoc bliźnim), Kalejdoskop (program dowolny w Gdańsku lub na terenie zlotu), Natura (odkrywanie walorów Wyspy Sobieszewskiej) i Rozwój (poznanie wyzwań dzisiejszego świata). Uzupełniły go ceremonie otwarcia i zamknięcia, wieczorne aktywności na terenie zlotu (spotkania, koncerty, warsztaty) oraz Dzień Regionów, kiedy harcerze z różnych stron Polski prezentowali swoje małe ojczyzny.

Harcerze przepracowali społecznie 36 000 roboczogodzin w ramach modułu “Służba”. Miejsca, które odwiedzili i te, w których pomagali to: Malbork, Wdzydze Kiszewskie, Szymbark, Sztutowo, Straszyn, Kolbudy, Bielkowo, Garcz, Węsiory, Owidz, Tczew, Pruszcz Gdański. Wykonali m.in.: 250 legowisk dla psów, które zostały przekazane do Schroniska OTOZ w Tczewie, 40 budek lęgowych dla sikorek oraz 15 ławek z palet, które zostaną na Wyspie Sobieszewskiej. W ramach akcji krwiodawstwa oddali niemal 60 litrów krwi, która trafiła do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

W Zlocie ZHP Gdańsk 2018 uczestniczyło ok. 12,5 tys. harcerzy, głównie z Polski, ale też z Białorusi, Hongkongu, Nepalu, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii; byli również polonijni skauci z Kanady i USA. Ponadto 1,4 tys. osób, w tym harcerska kadra, pomagało w organizacji imprezy. Harcerskie miasteczko na Wyspie Sobieszewskiej odwiedziło w czasie zlotu 5,5 tys. gości z całej Polski. Wśród gości zlotu znaleźli się m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda, który objął imprezę honorowym patronatem.

Ziemię dębicką reprezentowało 40 osób z hufców Dębica i Ziemi Pilźnieńskiej. Podzieleni na 10-osobowe zastępy harcerze razem biwakowali, przygotowywali wspólne posiłki i korzystali ze zlotowych atrakcji. Opiekowała się nimi kadra: hm. Bernadetta Bańdur, phm. Piotr Bańdur, pwd. Zuzanna Brodawka i pwd. Anna Szyszka. Udział w zlocie był możliwy m.in. dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie zdrowia publicznego ogłoszonego przez Urząd Miejski w Dębicy.

Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów

ul. Kościuszki 32 paw. B50/8 39-200 Dębica

Email: debica@zhp.pl

Telefon: +48 604 292 915

© 2013-2019 Hufiec ZHP Dębica

 

www.zhp.pl

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com