2 lutego 2019 r. społeczność ziemi dębickiej uczciła 75. rocznicę zbrodni niemieckiego okupanta - rozstrzelania 54 zakładników przy nasypie kolejowym obok dębickiej cegielni w odwecie za akcję dywersyjną AK. Hufiec ZHP Dębica to jeden z organizatorów uroczystości, a służbę pełnili harcerze z Prawie 48 Szczepu Dębowego Liścia im. Jana Szczepanika.

Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów zgromadzili się przy odnowionym pomniku przy nasypie. Uroczystość poprowadził hm. Sławomir Gleń HR - zastępca Komendanta Hufca ZHP Dębica. Harcerze wystawili wartę i odebrali wiązanki kwiatów. Po zakończeniu ceremoniału harcerze asystowali delegacji organizatorów składającej kwiaty i znicze na mogile zakładników na dębickim cmentarzu wojskowym.

fot. UM Dębica