obelisk10 lipca 2013r. na dębickim rynku odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego żołnierzy niepodległościowego podziemia. W wydarzeniu wzięła reprezentacja Hufca ZHP Dębica, pełniąc służbę reprezentacyjną i informacyjną.

Obelisk stanął w miejscu publicznej egzekucji, która odbyła się 67 lat temu - 10 lipca 1946r. Józef Grębosz, Józef Kozłowski i Franiszek Noster byli żołnierzami partyzanckiego oddziału Jana Stefka, który nie złożył broni po wprowadzeniu nowych komunistycznych porządków. Egzekucja (jedna z ostatnich publicznych egzekucji w Polsce) odbyła się w obecności setek ludzi przybyłych na cotygodniowy targ. Wyrok na wykonano przez powieszenie.

Harcerze z dębickiego hufca ZHP pełnili służbę wartowniczą oraz w pocztach sztandarowych. Przed uroczystością harcerki i harcerze rozdawali uczestnikom wydarzenia ulotki informujące o obelisku oraz smutnych wydarzeniach sprzed lat. Komendant hufca hm. Mateusz Cebula po odsłonięciu obelisku odczytał apel pamięci, a reprezentacja hufca złożyła wiązankę kwiatów.

obeliskobeliskobelisk