uroWrzesień to miesiąc, w którym w Dębicy i okolicach czci się pamięć o wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Harcerze z Dębicy zawsze stawiają się na uroczystościach pełniąc służbę i dając świadectwo pamięci. Reprezentacja Hufca ZHP Dębica wzięła udział w uroczystościach rocznicowych na polanie Kałużówka oraz w mszy w ramach odpustu w Zawadzie.

W niedzielę 1 września po raz 69. na polanie Kałużówka uczczono pamięć bohaterskich obrońców wzgórza 426 - poległych 23 i 24 sierpnia 1944 roku w czasie jednej z największych potyczek oddziałów Armii Krajowej w krakowskim Okręgu Armii Krajowej w okresie akcji „Burza”. Blisko 40 harcerzy z Hufca ZHP Dębica oraz Hufca Ziemi Pilźnieńskiej wzięło udział w uroczystościach wspólnie z mieszkańcami ziemi dębickiej. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej, po której sanitariuszka placówki AK Pilzno – Zofia Kałużyńska została odznaczona medalem „Pro Partia”. Na zakończenie uroczystości odbył się apel pamięci. Zaraz po nim delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym potyczkę. Podczas całej uroczystości harcerze pełnili służbę wartowniczą, odbierali wiązanki, jak również roznosili wodę uczestniczącym w tym wydarzeniu. Hufiec ZHP Dębica był członkiem komitetu organizacyjnego uroczystości.

3 września w Zawadzie, jak co roku reprezentacja Prawie 48 Szczepu Dębowego Liścia im. Jana Szczepanika, wzięła udział w Mszy Świętej poświęconej m.in. harcerzom, żołnierzom AK i Polskiego Państwa Podziemnego, a także wszystkim, którzy po rozpoczęciu II Wojny Światowej postanowili oddać zdrowie i życie za Ojczyznę. Coroczna uroczystość miała nie tylko przypominać o patriotach, którzy oddali życie za swój kraj, ale także o tym, że to od nas wszystkich zależą jego przyszłe losy.

uro