W sobotę, 2 października 2021 r., odbył się zlot Hufca ZHP Dębica. W wydarzeniu wzięło udział prawie 100 zuchów, harcerzy i instruktorów. Coroczny zlot jest tradycją dębickiego hufca i służy inauguracji pracy w nowym roku harcerskim i integracji harcerskiej wspólnoty. W tym roku był to zlot jubileuszowy, ponieważ świętowaliśmy 25-lecie nadania Hufca ZHP Dębica imienia Dębickich Szarych Szeregów.

Pierwszą część zlotu rozpoczeła uroczysta Msza Święta odprawiana w intencji dębickich harcerzy w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Po jej zakończeniu odbył się apel, na którym gościliśmy byłych komendantów hufca - hm. Ryszarda Zbaraze, hm. PL Ryszarda Sopińskiego HR, hm. Mateusza Cebulę HR oraz instruktorów, którzy przyczynili się do rozwoju i budowy naszej harcerskiej społeczności.

Ponad to mieliśmy zaszczyt gościć burmistrza miasta Dębica - Mariusza Szewczyka oraz Dyrekcję Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, którzy od wielu lat są wiernymi przyjaciółmi i sprzymierzeńcami działań dębickiego harcerstwa.

Po oficjalnej części harcerze udali się na na Jałowce, gdzie odbyły się gry i zabawy integracyjne oraz śpiewogranie na którym każda drużyna i gromada prezentowała się przed pozostałymi. Odbyła się tam również gra poświęcona działalności Szarych Szeregów podczas II Wojny Światowej. Harcerze poznali nie tylko ich historię, ale także realia ludzi żyjących w tych trudnych czasach, działalność harcerskiej poczty i szpitala polowego, a także zasady działania akcji dywersyjnych, w których specjalizowali się Szaroszeregowcy.

Na sam koniec przyszedł czas na wspólna kolację, przyznanie nagród i wyróżnień dla instruktorów oraz drużyn, a także świeczkowisko poświęcone naszej hufcowej wspólnocie, która rozwija się już od ponad 25 lat.

Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie zdrowia publicznego.