wykleciW niedzielę 2 marca 2014r. odbyły się w Dębicy uroczystości patriotyczno-religijne z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W uroczystościach wzięła udział reprezentacja Hufca ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów. Harcerze pełnili służbę wartowniczą i reprezentacyjną.

Uroczystości rozpoczęły się na dębickim rynku odegraniem hymnu państwowego, powitaniem przybyłych gości oraz przemówieniem burmistrza Pawła Wolickiego. Harcerze zaciągnęli wartę honorową przed pomnikiem, odsłoniętym 10 lipca 2013r., który poświęcono pamięci Żołnierzy Wyklętych, w tym trzem żołnierzom antykomunistycznego podziemia powieszonym w tym miejscu w lipcu 1946r. Delegacja organizatorów i władz samorządowych złożyła wiązankę kwiatów w harcerskiej asyście.

Po Mszy Świętej w kościele pw. św. Jadwigi uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Cmentarz Wojskowy, gdzie odmówiono modlitwę, wysłuchano apelu pamięci oraz złożono wiązanki kwiatów na symbolicznym grobie ppłk. Adama Lazarowicza - oficera AK, członka IV Zarządu WiN zamordowanego przez komunistów 1 marca 1951r. Harcerze także tutaj pełnili służbę reprezentacyjną, a komendant hufca hm. Mateusz Cebula HR złożył w imieniu harcerzy wiązankę kwiatów.

Relację z uroczystości można obejrzeć na stronie telewizji debica.tv. Zapraszamy także do obejrzenia naszej galerii zdjęć. Hufiec ZHP Dębica był partnerem tegorocznym obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Dębicy. Harcerze byli obecni nie tylko podczas niedzielnych uroczystości, ale także podczas koncertu w dn. 23 lutego 2014r., gdzie rozdawali uczestnikom materiały poświęcone bohaterom drugiej konspiracji.

wykleciwykleci