medalW piątek, 30.05.2014r., odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 25-lecia istnienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy. Podczas uroczystości m.in. wręczono Medale 25-lecia ŚZŻAK w Dębicy dla osób i instytucji, które w różny sposób wspierały działalność organizacji.

Miło nam poinformować, że Hufiec ZHP Dębica uchwałą Zarządu ŚZŻAK - Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy został uhonorowany tym odznaczeniem za realizację porozumienia o współpracy pomiędzy organizacjami oraz pielęgnowanie etosu Szarych Szeregów i Polskiego Państwa Podziemnego w środowisku Hufca ZHP Dębica. Medal w imieniu hufca odebrał komendant hm. Mateusz Cebula HR.

medal

Odznaczony został także instruktor naszego hufca - phm. Tomasz Czapla HO, który przez wiele lat prowadził 13 DHW "Kałużacy" - to ta drużyna wniosła największy wkład w służbę pamięci o weteranach Armii Krajowej. Podczas gali młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy zaprezentowała montaż słowno-muzyczny bazujący na scenariuszu druha Tomka, a który pierwotnie zaprezentowali "Kałużacy" w 2004r. podczas uroczystości przekazania sztandaru bojowego dębickich żołnierzy AK do Muzeum AK w Krakowie.

medal

- Wyróżnienie to jest uhonorowaniem setek harcerek i harcerzy dębickiego hufca, którzy na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza wzięli udział w historycznej sztafecie pokoleń. Jest to też zobowiązanie do dalszej harcerskiej służby pamięci o ludziach, którym Rzeczpospolita zawdzięcza bardzo wiele. - mówi hm. Mateusz Cebula.

fot. debica.tv