BŚPDo Dębicy dotarło już Betlejemskie Światło Pokoju – w środę 17 grudnia przywiozła je z Rzeszowa reprezentacja Hufca ZHP Dębica. Zaczęła się tym samym doroczna wędrówka Światła po ziemi dębickiej. W tym roku myślą przewodnią akcji są słowa „Pokój jest w nas!”.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, a do Polski zawitało 5 lat później. Każdego roku dzieci odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem – na ten czas w Autonomii Palestyńskiej ustają wszelkie walki. Następnie Światło przewożone jest do Wiednia, skąd po ekumenicznej uroczystości zaczyna ono swą drogę. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

W środę, 17 grudnia w Rzeszowie dębiccy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju podczas uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej oraz wzięli udział w ogniobraniu przygotowanym przez Komendę Chorągwi Podkarpackiej ZHP.

BŚP BŚ

Po powrocie do Dębicy, w murach Zespołu Szkół nr 1 w Dębicy miało miejsce spotkanie wigilijne Hufca ZHP Dębica, podczas którego kilkadziesiąt harcerek i harcerzy składało sobie życzenia łamiąc się chlebem. Nie zabrakło też śpiewu i uroczystej gawędy. Tym samym Światło zostało przyjęte na ziemi dębickiej i rozpoczęło swoją wędrówkę. W najbliższych dniach trafi ono do kościołów, szkół, instytucji, firm i wielu innych miejsc.

BŚP

- Przychodząc z Betlejemskim Światłem Pokoju, jak co roku chcemy przekazać, w raz z życzeniami, przesłanie. W tym roku są to słowa "Pokój jest w nas". – mówi hm. Mateusz Cebula, komendant Hufca ZHP Dębica - I tego pokoju życzymy wszystkim mieszkańcom ziemi dębickiej; zawsze znajdujmy w sobie pokłady dobra i dzielmy się nim.